סמלים – המנורה כסמל יהודי

מנורת בית המקדש הינה סמל יהודי. גם החנוכייה, שמייצגת את המנורה ואת נס חנוכה, קיבלה מעמד של סמל יהודי. נחקור את סמל המנורה ודרכה נעסוק בנושא הסמלים נבחן מהו סמל, נכיר סמלים יהודיים ונלמד על משמעותם.

יחידה גילים: 8-6, 11-9

מקור

רצפת פסיפס מבית הכנסת העתיק ביריחו, המאה ה-7 (העתק). 

צילום:ד"ר אבישי טייכר

עקרונות בתכנון הלמידה

שאלות מהותיות

 • מה תפקידם של סמלים בחגים?

שאלות מהותיות הקשורות לתוכן

 • כיצד סמלים מעצבים את התרבות ומשפיעים עליה?
 • מה משמעות המנורה כסמל יהודי?

רקע למורה

סמל הוא ייצוג המביע רעיון או מושג מסוים, לרוב באופן ויזואלי כמו תמונה, אך גם אדם או אירוע ואפילו צליל יכולים לשמש כסמל. לסמל יש משמעות וערך מעבר לזו הקיימת בו באופן מעשי. לעיתים ניתן למצוא קשר בין צורת הסמל לבין הרעיון אותו הוא...

עוד

סמל הוא ייצוג המביע רעיון או מושג מסוים, לרוב באופן ויזואלי כמו תמונה, אך גם אדם או אירוע ואפילו צליל יכולים לשמש כסמל. לסמל יש משמעות וערך מעבר לזו הקיימת בו באופן מעשי. לעיתים ניתן למצוא קשר בין צורת הסמל לבין הרעיון אותו הוא מייצג, כמו בתמרור "עצור" בו מופיעה יד שעוצרת את התנועה. סמלים מייצגים דתות, ארגונים, לאומים, רעיונות תרבותיים ומוסכמות חברתיות ומקיימים קשר הדוק עם התודעה החברתית של קבוצה. סמלים יכולים לתרום ללכידות החברה, לתקשורת, לבטא רעיון באופן תמציתי, לעורר רגשות ועוד. סמל צובר משמעות ככל שהשימוש בו גדל לאורך זמן וההקשרים בהם הוא מתבטא מתרחבים. 

במסורת היהודית קיימים סמלים רבים, חלקם מייצגים את היהדות כמכלול, וחלקם מייצגים תחומים ורעיונות מסוימים בתוך העולם היהודי. כך לדוגמה ניתן למצוא בין הסמלים היהודיים מגן דוד, מנורה, לוחות הברית, אריה, חמסה ועוד. המנורה, ששימשה בבית המקדש להדלקת הנרות בוקר וערב, היא סמל לבית המקדש ושימשה כסמל יהודי במשך מאות שנים, עוד מתקופת בית המקדש הראשון. ניתן למצוא אותה בפריטי אמנות, בתשמישי קדושה, בבתי כנסת, בקברים, ובסמלים של קבוצות יהודיות. כיום היא גם מסמלת את מדינת ישראל, לאחר שנבחרה להופיע בסמל המדינה. צורת המנורה המופיעה בסמל מדינת ישראל, היא המנורה המופיעה בשער טיטוס, בתבליט המתאר את בזיזת אוצרות בית המקדש. בכך מייצגת המנורה בסמל המדינה, גם את התקומה והשיבה מהגלות. 

למרות הדמיון בין המנורה לחנוכייה, הן שונות: מנורת בית המקדש הייתה עשויה מקשה אחת של זהב ולה שבעה קנים. לעומתה, החנוכייה, המסמלת את הנס שנעשה בחנוכה בהדלקת המנורה, היא בעלת תשעה קנים שמונה כנגד שמונת ימי החג, והתשיעי הוא שַׁמָּשׁ. החנוכייה היא תשמיש קדושה ביתי, שלא כמו המנורה שהייתה אחת ויחידה, ויכולה להיות עשוייה מכל חומר המתאים להדלקה. לעיתים מעצבים את החנוכייה בדומה למראה המנורה, אך אין זה הכרחי. החנוכייה מסמלת הן את נס פך השמן שהאיר במשך שמונה ימים את מנורת בית המקדש, והן את נצחון המכבים וקביעת חג החנוכה לזכרו. 

בתמונה שלפנינו העתק של רצפת פסיפס מבית הכנסת העתיק "שלום על ישראל" ביריחו מהמאה ה-7. בפסיפס ניתן לראות סמלים יהודיים שונים – במרכז המנורה, שופר מימינה, לולב משמאלה, ותחתיה כיתוב "שלום על ישראל". 

פתיח אפשרי
להעמקה ולדיון
הצעות לפעילויות
להרחבה
 • הקרינו תמונה עם תשעה סמלים מוכרים. התלמידים יתחלקו לזוגות. הקריאו הגדרה של סמל (ללא הזכרת שמו). כל זוג ירשום את המספר של הסמל על פתק, ירים ויאמר: עצור! הזוג-שניים הראשונים שהרימו את הפתק יקבלו נקודה. מומלץ שכל זוג יכין מראש 5 פתקים לצורך כך, לכתיבה דו-צדדית.
  בהגדרה הסתמכו על מאפיין שמביע גם את הרעיון שמאחורי הסמל.
  .הצעות:
  .סמל האולימפיאדה – מייצג 5 ערכים המהווים את הבסיס לניצחון בספורט.
  לוגו אפל
  – הצורה של הלוגו קשורה לשם החברה, וגם קשורה לעובדה שבאנגלית המילה "נשיכה" מזכירה גם מונח במחשבים – בייט.
  סמל מדינת ישראל – הצורה מבוססת על סמלים יהודיים עתיקים.
  לוגו נייק – מייצג תנועה ספורטיבית.
  לוגו אמזון – מסמל שהם מספקים הכל, מ-א עד ת (a-z).
  לוגו פד-אקס – החץ שנוצר בין שתיים מהאותיות מרמז על תנועה ומהירות שהחברה מייצגת.
  תמרור עצור – מתאר את התנועה שבני אדם עושים בגופם.
  סמל האיחוד האירופי – כמו מספר השעות בשעון וחודשי השנה, המספר 12 מייצג דיוק ושלמות.
  סמל "חלונות" – הצורה מזכירה את שם התוכנה.
  בסיכום שאלו: מהו סמל? מה תפקידם של סמלים בתרבות ובתקשורת אנושית? כיצד סמלים מעוררים רגשות? כיצד סמלים מסייעים לחבר בין פרטים בקבוצה?בתשובותיהם הם יכולים להיעזר בסמלים שבפעילות.
 1. התבוננו בתצלום. אילו סמלים אתם מזהים בפסיפס?
 2. כאשר אומרים שהמנורה היא סמל לבית המקדש, למה מתכוונים? 
 3. המנורה היא סמל יהודי, לצד סמלים נוספים. למה לדעתכם היהדות צריכה סמלים? במה הסמלים תורמים לעם היהודי?
 4. אילו עוד סמלים יש ביהדות, וכיצד אתם מפרשים את משמעותם?
 5. האם אתם מכירים קבוצות או אירגונים שעושים שימוש בתמונה של המנורה בסמל שלהם? פרטו. 
 6. גם בסמל מדינת ישראל מופיעה המנורה. למה לדעתכם בחרו את המנורה לסמל את המדינה?
 7. אילו עוד סמלים יהודיים אתם מכירים? מה הם מייצגים? היכן הם מופיעים? מה משמעות הסמלים עבורכם? (אפשר לתת דוגמאות: מגן דוד, לוחות הברית, כיפה, שמע ישראל ועוד.)
 8. מה הקשר בין המנורה לחנוכייה? מהם הדמיון ומה ההבדלים ביניהן?
 • ניתן להקרין מצגת עם תמונות שונות של מנורות, כולל תמונות של סמלים שעושים שימוש במנורה. 
 • בקשו מהתלמידים להכין סמל לעם היהודי, שיכול להתבסס בין היתר על סמלים יהודיים קיימים. 
 • לבוגרים: התבוננו בסמל מדינת ישראל ופרקו אותו למרכיביו. הסבירו על הקשר בין המנורה המופיעה בשער טיטוס לבין המנורה בסמל המדינה. תוכלו להיעזר במידע.
 • להרחבה על סמלים בחגים אפשר להיעזר בתבנית.
 • למדו על הסמלים של אור וחושך הקשורים בחנוכה באמצעות היחידה על אור וחושך.  
 • למדו על נס פך השמן אותו מייצגת החנוכייה, דרך היחידות סיפור החג ונרות חנוכה.
 • למדו על נרות שבת כסמל לכניסת השבת.
 • עבודת חקר: צלמו חנוכיות שיש בבתיכם או חפשו חנוכיות ברשת. בדקו – מאיזה חומר הן עשויות? מהי הצורה שלהן? מהם העיטורים שלהם – האם יש בהם סמלים יהודיים? האם יש בהם דמיון למנורת המקדש?  מה מייחד כל חנוכייה ומה מאחד ביניהן.